1. Ijtimoiy fanlar va huquqshunoslik
2. Texnologiya va injenerika
Doktorlik maktabi 28 ta dasturga ega. Doktorlik maktabi dasturlari, qay tarzda ular bilan bog’lanish mumkinligi, anketa to’ldirish yo’llari  ko’rsatmalarini quyidagi saytdan olishingiz mumkin.
Chet el tajribalaridan foydalangan holda ilmiy ish qilmoqchi bo’lganlar uchun “Co-tutelle” dasturi mavjud bo’lib, bu dasturga ko’ra izlanuvchi o’z yurti va Granada  universitetidagi ilmiy rahbarlar bilan hamkorlikda ish olib boradi. Ilmiy ishni har bir davlat qonun-qoidalariga ko’ra  bajaradi. Buning uchun Granada Universitetidan sohaga xos ilmiy rahbar topish lozim. Granada universiteti professoriga taklif etilayotgan mavzu to’g’ri kelsa, u rahbarlik qilishga rozi bo’ladi. Ilmiy ish yozish davomida doktorant Granada universitetida olti oylik  ta’lim olishi zarur bo’ladi. O’qish uchun kelayotgan doktorantning turar joy va yo’l xarajatlari  Granada universiteti tomonidan qoplanadi. Mazkur dasturning asosiy maqsadi millatlararo hamkorlikni rivojlantirish  va dunyo tajribalaridan o’rnak olib izlanishlar olib borishdir.
Xalqaro aloqalar bo’limining asosiy strategik qarori administratsiya boshqaruvini amalga oshirishdan iboratdir. Maqsadi esa xalqaro grantlarni ko’paytirish, talaba, izlanuvchilar, o’qituvchi va administrativ bo’limlarga xalqaro grantlar haqida ma’lumot berish,  madaniyatlararo va linguistik  kompetensiyani mustahkamlash, “Mobility” tizimining sifatini oshirish, chet el universitetlari bilan hamkorlikni mustahkamlash kabi vazifalarni o’z ichiga oladi. http://internacional.ugr.es.
Xalqaro aloqalarni  ko’paytirish va chuqur o’rganish  maqsadida loyihalar  bilan ishlaydigan maxsus bo’lim tashkil etilgan. Universitetda  Erasmus+ loyihasi 30 yildan buyon o’z ish faoliyatini olib borayotgan bo’lsa, o’tgan yilning o’zida 350 nafar o’qituvchi va 100 dan ortiq administrativ  bo’lim chet el davlatlarida malaka oshirib kelgan.
Bundan tashqari Xalqaro aloqalar bo’limi qoshida Xalqaro qabul markazi (International welcome Centre. IWC)  2015-yildan buyon o’z ish faoliyatini olib boradi.  Mazkur markaz Granada Universitetiga tashrif buyiruvchi xorijiy doktorantlar, doktoranturaga o’qishga qabul qilinayotganlar va malaka oshirish uchun tashrif  buyurayotgan o’qituvchi va hodimlar bilan uzviy aloqada bo’lib, ularda yuzaga kelayotgan muammolarni yechishga yordam beradi. Xalqaro qabul markazi viza uchun anketa to’ldirish, yashash joyi bilan ta’minlash, oila a’zolari bilan borgan doktorantlar, halqaro tadqiqotchilar va o’qituvchilarga barcha sharoit yaratib moliyaviy taraflama ham ko’maklashadilar. www.welcome@ugr.es.
Xalqaro aloqalar bo’limi qoshida  loyihalar bilan ishlaydigan mahsus bo’lim mavjud bo’lib, loyihalarning sifati, moliyaviy holati, hamkorlikni rasmiylashtirish va rivojlantirish bo’yicha hujjatlar bilan ish olib boradi.
Granada universiteti yilda ikki martta professor-o’qituvchilar uchun seminar-trening o’tkazadi, buning uchun yo’nalishga hos kafedralar bilan internet orqali bog’lanib hamkorlikni mustahkamlash zarur.
Seminar-trening davomida “Horizon 2020” loyihasi haqida ma’lumot berildi. Granada Universiteti ham mazkur loyihaning a’zosi hisoblanadi. “Horizon2020”  loyihasiga a’zo bo’lish  uchun internet sayti orqali hamkorlarning geografik va sohaga hos yo’nalishlari o’rganiladi va shu orqali aniq strategiyaga ega bo’lgan hamkorlar tanlanadi.
O’zbekistondan tashrif buyurgan seminar-trening ishtirokchilariga sertifikatlar topshirildi.
O’rganilgan bilim va tajribalarni  institut  hodimlari, doktorantlari va professor-o’qituvchilariga yetkazish maqsadida institutda seminar-treninglar o’tkaziladi. O’ylaymizki O’zbekiston oliy ta’lim muassasalarida ham bunday hamkorliklar rivojlanib, institut administrativ hodimlari, professor-o’qituvchilar, talabalar va izlanuvchilar ko’pgina loyihalarda qatnashib O’zbekiston oliy ta’lim tizimining rivojiga o’z hissalarini qo’shadilar.
Halqaro aloqa va loyihalarni o’rnatish va yanada mustahkamlash yo’lida
O’zbekiston respublikasi prezidentining 2018 yil 5 iyunda qabul qilingan  PQ-3775 “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo’yicha qo’shimcha chora-tadbirlar to’g’risida”gi qarorida ta’kidlab o’tilganidek,  keying yillarda mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo’nalishlariga  hamda halqaro standartlar talablariga mos keladigan oliy ta’lim tizimini yaratish bo’yicha keng ko’lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
2018 yil 19 iyun kuni “Tillar va adabiyot kafedrasi ingliz tili o’qituvchisi Gulnoza Arpova va 4-kurs “Teatrshunoslik” bo’limi talabasi Sevinch Odilova  O’zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti Nukus Filialiga tashrif  buyurdilar.
Tashrif  mobaynida Nukus filialining tuzilmasi, kafedralarining ish faoliyati o’rganib chiqildi. Ma’naviyat xonasida barcha professor-o’qituvchilar bilan uchrashuv o’tkazildi . O’zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti “Tillar va adabiyot” kafedrasi ingliz tili o’qituvchisi G.T.Aripova O’zbekiston davlat san’at va madaniyat institutda olib borilayotgan   loyihalar haqida ma’lumot berib, bu loyihalarning institutimiz  yosh izlanuvchilari, professor-o’qituvchilari va talabalari  uchun foydasi va institutimiz rivoji uchun loyihalarning ahamiyati haqida batafsil ma’lumot berdi. Misol sifatida esa О‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari tо‘g‘risida”gi PQ-2909-sonli qarori hamda Oliy va о‘rta maxsus ta’lim vazirligi Hay’at qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida О‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi Chet tillarini о‘qitishning innovatsiyaviy metodikalarini rivojlantirish Respublika ilmiy-amaliy markazi (RIAIM) tomonidan hamda О‘zbekistondagi Britaniya Kengashi bilan hamkorlikda “ESP Reform: ENSPIRE-U”   (Maxsus maqsadlarga yо‘naltirilgan ingliz tilini о‘qitish) doirasida amalga oshirilayotgan loyihaning maqsad va vazifalari, san’at va madaniyat sohasi rivojidagi o’rni haqida to’xtalib o’tdi. Slaydlar orqali loyihada ishlab chiqilayotgan Syllabusni chet tili o’qituvchilarga tushuntirdi va uning ta’limiy ahamiyati haqida alohida to’xtalib o’tdi.
So’ng esa Nukusga tashrif buyurilishining asosiy sababi bo’lgan UZDOC2.0 loyihasi boyicha presentatsiya qildi va Turin Universitetida orttirgan tajribalari bilan bo’lishdi va tinglovchilar tomonidan berilgan savollarga javob berdi.
Tinglovchilarni loyihalarga bo’lgan qiziqishlarini yanada oshirish maqsadida Gulnoza Aripova o’z ma’ruzasida qay tarzda ITEC dasturini yutib olib Hindistonning, Nyu Deli shahridagi Xalqaro menegment institutida malaka oshirib kelganligi tajribalari bilan bo’lishdi. So’ng qanday qilib ushbu loyihaga a’zo bolish kerakligi, anketa to’ldirish yo’llari va eng asosiysi ingliz tilini bilish muhimligi haqida gapirib o’tdi. Nukus filialida xalqaro aloqalar bo’limi mavjud emasligi sababli,  O’zbekiston davlat san’at va madaniyat institutining xalqaro bo’limi bilan uzviy aloqada bo’lib, yangiliklardan xabar topishi mumkinligi haqida ta’kidlab o’tildi.
O’zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti 4-kurs “Teatrshunoslik” bakalavr bitiruvchisi Sevinch Odilova so’zga chiqib,  malakaviy diplom bitiruv ishining talablari, uning maqsad va vazifalari, ilmiy yangiligi haqida ma’lumot berdi. Misol sifatida esa o’zining diplom ishining mavzusi, ya’ni hozirda Toshkent teatrlarida zamonaviy stenografiyaning o’ziga hosligi, teatr dekoratsiyasidagi yangicha yondashuvlari, usullari haqida gapirib o’tdi.
Filial professori N.Ansatbaev so’zga chiqib, kelgan mehmonlarga filial nomidan o’z minnatdorchiligini bildirdi va hamkorlik aloqalarni yanada mustahkamlash kerakligi haqida o’z fikrlarini bayon etdi. Filial o’qituvchilari o’quv-ilmiy seminaridagi aytilgan loyihalarga qatnashish istagi borligini va bundan buyon hamkorlikni kuchaytirishlarini aytib o’tdi.
Joriy yilning 20 iyun kuni Erusmus+ UZDOC 2.0 dasturi rejasiga ko‘ra O‘zbekistonning 6 universiteti koordinatorlari uchun Qoraqalpoq davlat universitetida seminar-trening tashkil etildi. Seminarda Toshkent kimyo-texnologiya institutidan Z.Babaxanova, Toshkent moliya institutidan U.Xalikov, Namangan davlat universitetidan P.Lutfullaev, O‘zbekiston davlat san’at va  madaniyat institutidan G.Aripova va S.Odilova, Qarshi davlat universitetidan A.Kurbanovlar ishtirok etdilar.
Qoraqalpog’istonga tashrif buyurgan oliy ta’lim vakillari Qoraqalpoq davlat universiteti tuzilmasi, bu yerda ta’lim berilayotgan yo‘nalishlar, doktorantura bo’limi va doktorlik markazida olib borilayotgan izlanishlar xaqida to‘liq ma’lumotlarga ega bo‘ldilar. Seminar-treiningda 2018 yil, 1-2 oktyabr kunlari UzDOC.2.0.  loyihasi bo’yicha bo’lib o’tadigan yig’ilish muhokamasi bo’lib o’tdi. Yig’ilishning asosiy maqsadi esa Turin va Granada Universitetlarida o’rganib kelgan bilimlarimizni O’zbekistonga tadbiq etish, ishlab chiqaruvchi va izlanuvchilar orasidagi  uzviy bog’liqlikni o’rganish va rivojlantirishdan iborat. Fan, ta’lim va ishlab chiqarish hamkorligi masalalari muhokama qilindi va oktyabr oyida bo’lib o’tadigan yig’ilish uchun ish beruvchidan olinadigan so’rovnama tuzildi. Tuzilgan so’rovnomalarni esa har bir loyiha ishtirokchisi o’z oliygohida muhokama qilib o’zgartirishlar kiritib kelishiga topshirildi.
O’ylaymizki olib borilayotgan oshirilayotgan islohotlar yurtimizda ilm-fan rivojlanishiga va jahon standartlari talablariga mos keladigan oliy ta’lim tizimini yaratishga katta hissa qoshadi.
UZDOC 2.0. meetings in Tashkent
On the 1st  October 2018  was 4th  UZDOC 2.0.  Consortium meeting  at  Tashkent  Institute of  Finance. All  UZDOC 2.0. team members participated in this meeting.
On the 2nd  of October 2018  held on workshop about the role of support staff in doctoral education. Main objectives of this workshop :
• discuss recent developments in administration and management at university
• introduce the concept of “Professionals in Doctoral Education”
• reflect on the profiles and responsibilities of “Professional” (support staff)
• discuss about the benefits and contributions “Professionals” (support staff) in doctoral education.
Erasmus+ Information Day-2018 Tashkent, Uzbekistan
Friday, 5 October 2018 Uzbekistan State Institute of Arts and Culture took part in Erasmus+ Information Day-2018 in Tashkent State University of Uzbek Languages and Literature.
During the day local partners of  “UZDOC 2.0: Furthering the Quality of Doctoral Education at Higher  Education Institutions in Uzbekistan” project participated in the exhibition with their project banners, booklets with photos and information about the project and poster presentations. Uzbekistan State Institute of Arts and Culture prepared booklets with photos and information which includes visits to Granada, Turin within this project.
Information day Objectives
To provide information on the novelties of the Erasmus + 5th  Call for 2019 on each direction open for the participation of  Uzbekistan higher educational institutions ( CBHE – Capacity Building in higher Education, International Credit Mobility ( ICM), Erasmus Mundus Joint Master Degrees, Jean Monnet Activities, MSCA-Maria Sklodowska-Curie programme).
• To present selection results of the Erasmus +4th Call in 2018 and national priorities.
• To provide practical recommendations on project development and effective project management of CBHE and ICM projects.
• To reinforce the capacity of the international relations departments in financial issues, monitoring and project reporting .
• To present on-going Erasmus + activities and the results of the Tempus IV projects at the traditional exhibition.